قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«الَّذينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئِکَ الَّذينَ هَداهُمُ اللَّهُ وَ أُولئِکَ هُمْ أُولُوا الْأَلْبابِ؛ آنان که براى دستیابى به حقیقت، به سخن گوش مى‌سپارند و بهترینِ آن را پیروى مى‌کنند. اینانند که خدا آنان را راه نموده است و اینانند خردمندان.» (زمر، 18)

پوستر پایگاه قرآنیان

ما آمده‌ایم مثل طوفان باشیم/ هر چند که تشنه‌ایم، باران باشیم
تا حرف خدا را به زمین نگذارند/ ما آمده‌ایــــم رحل قرآن باشیــــم

به حول و قوۀ الهی، وبگاه تحلیلی قرآنیان با مدیریت شهریار شریعت از چهارم آذرماه 1393 هجری خورشیدی فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف این وبگاه جبران بخشی از مهجوریت معارف قرآن کریم است و راهکارهای اصلی‌اش، روشنگری دربارۀ لزوم تدبر در قرآن کریم توسط عموم مردم، تبیین اصول فهم قرآن و معرفی مراجع دینی قرآن‌محور است.

ضمناً با توجه به برداشت‌های مختلفی که ممکن است از نام این وبگاه شود در ادامه، تعریف مختصری از قرآنیان و عقاید این وبگاه داده شده است.

قرآنیان چه کسانی هستند؟

قرآنیان اصطلاحاً به کسانی گفته می‌شود که قرآن را به عنوان تنها منبع دین یا منبع اصلی دین می‌شناسند. به عبارت دیگر، قرآنیان به دو دسته تقسیم می‌شوند:

یک دسته کسانی هستند که روایات را قبول نمی‌کنند و به دنبال «اسلام بدون حدیث» هستند.

دستۀ دیگر، کسانی هستند که روایات را می‌پذیرند اما منبع اصلی را قرآن می‌دانند بنابراین روایات را ابتدا به قرآن عرضه می‌کنند و روایات خلاف قرآن (روایات جعلی) را نمی‌پذیرند یعنی اسلام این دسته، «اسلام قرآن‌محور» است.

ما کدام دسته هستیم؟

وبگاه قرآنیان مروج «اسلام قرآن‌محور» است زیرا با اینکه قرآن کامل و جامع است اما همۀ معارف قرآن فقط معنای ظاهری آن نیست بلکه قرآن، بطونی دارد که فقط پیامبر و ائمه به بالاترین مرتبۀ بطن آن دسترسی دارند. مثلاً از ظاهر قرآن می‌توان فهمید که نمازهای یومیه واجب است اما نمی‌توان فهمید که نماز صبح چند رکعت است همان‌طور که نمی‌توان معنای حروف مقطعه را از ظاهر قرآن فهمید، بنابراین ما مسلماً به روایات نیازمندیم.

ضمناً پیروان «اسلام بدون حدیث» همانطور که گفته شد حجیت روایت را قبول ندارند. اولین نفر از این گروه را می‌توان عمر بن خطاب دانست که قول «حسبنا کتاب‌الله» او مشهور است، همچنین افرادی مانند احمد صبحی منصور نیز از معاصران این جریان هستند. در هر صورت وبگاه قرآنیان، عقاید خاص این جریان را قبول ندارد و مخالف «اسلام بدون حدیث» است.