قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

تقلید ابتدایی از میت اعلم واجب است

شنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۳، ۰۳:۱۲ ب.ظ
علامه محمد صادقی تهرانی (رض)

«از دیدگاه «فیتبعون احسنه» تقلید ابتدایی از میتی که عالم‌تر و باتقواتر در راستای فقاهت است بر همۀ مقلدان واجب است و او بر تمامی مجتهدان زنده و مرده که ما می‌شناسیم برتری دارد.»1

«و جای بسی شگفتی است که شرط زنده بودن اعلم اتقی در تقلید ابتدایی (که هرگز دلیلی نیز از کتاب و سنت جز بر ضدش ندارد) این‌همه قوی و اصلی وانمود شده که مورد حکم تحریم نیز قرار گرفته است. و این که گفته‌اند مرده رأی ندارد و با مرگش رأیش نیز مرده است خود این، سخنی مرده است و همه‌کس می‌داند که «احسن القول» تا هنگامی که بهتر یا برابرش به میان نیاید، آن بهتر همچنان زنده و بایستۀ پیروی است گرچه صاحبش مرده باشد. چنان‌که غیر «احسن القول» نیز تا هنگامی که به درجۀ احسن القول نرسیده باشد همچنان مرده است گرچه صاحبش زنده باشد. و آیا نظرات معصومان (به علت مرگشان) مرده است؟!»2


1. صادقی تهرانی، محمد. رسالۀ توضیح المسائل نوین، ص26. تهران: امید فردا، 1384.

2. همان، ص27.

منبع: پایگاه قرآنیان