قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

حقیقت غدیر خم

دوشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۳، ۰۲:۴۸ ب.ظ

واقعه غدیر خم

اولاً طبق آیۀ 59 سورۀ نساء، ملزم به اطاعت از حضرت رسول (صلی الله علیه و اله) به خصوص در موارد اختلافی هستیم.

ثانیاً خبری هست به نام خبر متواتر. خبر متواتر، روایتی است که در هر طبقه از راویان آنقدر راوی داشته باشد که تبانی راویان برای جعل حدیث ممکن نشود. مصادیق این نوع از روایات حتی 1 درصد از کل روایات شیعه و سنی را نیز مشمول نمی‌شود و اصل آنان نیز دو حدیث ثِقلَین و غدیر است که مورد قبول شیعه و سنی نیز هستند.

نتیجتاً به سفارش قرآن مجید و رسول الله (صلی الله علیه و اله) ملزم به پیروی از عترت یعنی خاندان رسول الله هستیم که مصداق اولش نیز در غدیر خم مشخص شد و آن کسی جز حضرت علی (علیه السلام) نیست.

همچنین در مورد اینکه چرا دوازده امام امامیه حقیقتاً امام هستند اما امامان مخصوص زیدیه و اسماعیلیه اینطور نیستند باید گفت که زیدیه امامت را الهی نمی‌دانند بلکه وصیت پیامبر می‌دانند که اصولاً چنین آدمی نمی‌تواند هدایتگر مطلق باشد و اسماعیلیه نیز قائل به نسخ شریعت اسلام هستند که اصلاً از اسلام خارج شده‌اند و همانند بهائیان هستند.

بنابراین؛ تنها مذهب تشیع امامیه حق است. همچنین چهارده معصوم (علیهم السلام)، مصداق قرآن ناطق هستند چراکه آیۀ 69 سورۀ یس می‌فرماید: ﴿وَمَا عَلَّمْنَاهُ الشِّعْرَ وَمَا یَنْبَغِی لَهُ  إِنْ هُوَ إِلَّا ذِکْرٌ وَقُرْآنٌ مُبِینٌ؛ و (ما) به او شعر نیاموختیم و شایستۀ او (هم) نیست. این (پیامبر، خود) جز یادواره و قرآنی روشنگر نیست.

منبع: پایگاه قرآنیان