قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

کدام قرائت از چهارده قرائت قرآن درست است؟

يكشنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۳، ۰۶:۳۷ ق.ظ

حامد شاکرنژاد

یکی از مسائلی که بین قراء مطرح است قرائت قرآن طبق یکی یا برخی از روایات چهارده‌گانه است. این در حالی است که همواره فقط قرائتی که مطابق روایت حفص از عاصم است در تمام جهان مورد توجه بوده است و تمام قرآن‌های جهان مطابق این روایت هستند! در ادامه، این مطلب اثبات می‌شود که تنها همین روایت حفص از عاصم مورد قبول قرآن است.

اولاً طبق آیۀ 18 سورۀ القیامة که می‌فرماید: ﴿فَإِذَا قَرَأْنَاهُ فَاتَّبِعْ قُرْآنَهُ؛ پس هنگامی‌که آن را خواندیم، از خواندنش پیروی کن!

ضمیر «هُ» در «قَرَأْنَاهُ» و «قُرْآنَهُ» تنها به یک قرائت اشاره می‌کند. بنابراین مسلماً از بین چهارده قرائت، تنها یکی از آنان درست است.

ثانیاً طبق آیۀ 9 سورۀ حجر که می فرماید: ﴿إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ؛ ما بی‌گمان (همین) ما (این) یادآوری [: قرآن] را به تدریج نازل کردیم، و بی‌چون ما برای آن ـ به راستی ـ نگهبانیم.

خدا خود نگهبان قرآن است و همچنین نیک مشخص است که از بین چهارده قرائت روایت شده، فقط یکی از آنان است که در تمام جهان منتشر شده است و آن هم روایت حفص از عاصم است که شایسته است آن را روایت محمد (صلی الله علیه و آله) از جبرئیل (علیه السلام) خواند زیرا کاملاٌ مشخص است که خدا قرائتی را که میلیاردها نسخه از آن را در تمام جهان نشر داده است، نگهبانی نموده است. نه قرائاتی را که فقط در حد روایت هستند!

در پایان لازم به ذکر است که این مطلب همانند اکثر مطالب، تنها تلمذ پس دادن از مکتب آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه)، مرجع تقلید اعلم قرآنی است. همچنین در ادامه، مطلبی با همین موضوع از جناب آقای محسن نورانی قرار می‌گیرد که در واقع شرح مطالب بالا است.

چرا قرائات قرآن؟ - محسن نورانی (لینک بیان)

چرا قرائات قرآن؟ - محسن نورانی (لینک کمکی پیکوفایل)

منبع: پایگاه قرآنیان