قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

آیا قرآن عثمان طه غلط دارد؟

پنجشنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۳، ۰۵:۰۱ ق.ظ

عثمان طاها

مدتی پیش یکی از مراجع تقلید ادعا کرده بود که قرآن عثمان طه (یعنی تقریباً تمام قرآن‌های جهان) غلط دارد که لینکش در اینجا قابل دسترسی است. دلیل او نیز کتابت برخی کلمات بود که ممکن است برای کسانی که خواندن قرآن را نمی‌دانند منجر به غلط خوانی شود! مثلاً این مرجع تقلید مدعی شده بود که «انما» در آیۀ 5 سورۀ ذاریات باید جدا نوشته شود اما در نسخه عثمان طه سرهم است. در ذیل جوابیه‌ای برای سخنان این مرجع و همفکرانش می‌آید.

اولاً که این مطلب هیچگونه ارتباطی به عثمان طه ندارد و این  به رسم الخط المذهب برمی‌گردد که از صدر اسلام تا کنون این رسم الخط بوده است.

ثانیاً هرکسی اندکی با قرائت قرآن آشنا باشد می‌داند که خط عثمان طه یکی از بهترین خط‌ها برای قاریان و حافظان است چراکه هم با کمک سادگی و علائم تجویدی‌اش راحت‌تر خوانده می‌شود و هم در پایان هرصفحه، آیه تمام می‌شود.

ثالثاً آیۀ مورد استناد در نسخۀ مرحوم نیریزی نیز دقیقاً همینطور نوشته شده است! کسانی که شک دارند بروند نسخه نیریزی تهیه کنند و آیۀ 5 سورۀ ذاریات را نگاه کنند. تا راستی از دروغ برایشان کاملاً مشخص شود.

رابعاً شکی نیست که اطلاق کلمه «غلط» به قرآن؛ خود مصداق کفرگویی و دروغ بستن به خدا و رسولش (صلی الله علیه و اله) است و موجب لعن و عذاب می‌شود. لذا در این مورد لازم است خیلی مراقب الفاظی که به کار می‌بریم باشیم.

خامساً طبق آیۀ 9 سورۀ حجر که می‌فرماید: ﴿إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ؛ ما بی‌گمان (همین) ما (این) یادآوری [: قرآن] را به تدریج نازل کردیم، و بی‌چون ما برای آن ـ به راستی ـ نگهبانیم.

خدای متعال خودش نگهبان قرآن است و برخی مراجع تقلید بهتر است به جای ایراد گرفتن از قرآن، نگران فتاوا و سخنان خلاف قرآن خودشان باشند.

منبع: پایگاه قرآنیان