قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

فقه گویا و رد شبهات

پنجشنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۳، ۰۴:۳۱ ق.ظ
علامه محمد صادقی تهرانی (رض)
با توجه به اینکه اعمال ما مسلمانان باید همچون عقایدمان مبتنی بر قرآن باشد؛ لازم است که فقه ما مبتنی بر قرآن باشد که به آن فقه گویا گویند. با این حال متأسفانه قریب به اتفاق مراجع تقلید حال حاضر، قرآن را ظنی الدلالة می‌دانند یعنی آن را عملاً از دلالت و حجیت انداخته‌اند! مخصوصاً در مورد آیات الاحکام این نظر را دارند که جای بسی تأسف است چراکه هیچ یک از آیات الاحکام متشابه هم نیست تا چه رسد به ظنی الدلالة که در مورد هیچ‌یک از آیات قرآن حتی حروف مقطعه‌اش صدق نمی‌کند. لذا در ذیل، لینک‌های دانلود رسالۀ توضیح المسائل آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) و رسالۀ حج ایشان قرار می‌گیرد که هردو براساس قرآن است. همچنین قبل از آن کتاب‌های فقه گویا و تبیان قرار گرفته است که فقه گویا یا همان فقه قرآن محور را تبیین کرده است و جواب شبهات برخی جاهلان و معاندان فقه قرآنی را می‌دهد. ان شاء الله خدای تعالی تمام گمراهان را هدایت کند، تمام معاندان قرآن را لعنت کرده و مرگشان را نزدیک گرداند و ظهور قرآن ناطق، امام زمان (ارواحنا فداه) را نزدیک بنماید.
 

فقه گویا - محمد صادقی تهرانی (لینک اصلی)

فقه گویا - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی بیان)

فقه گویا - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

تبیان - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک اصلی)

تبیان - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک کمکی بیان)

تبیان - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک اصلی)

رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی بیان)

رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

خلاصۀ رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک پرشین گیگ)

خلاصۀ رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی بیان)

خلاصۀ رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

چشمۀ تشنگان (سیری در فتاوا) - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک اصلی)

چشمۀ تشنگان (سیری در فتاوا) - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک کمکی بیان)

چشمۀ تشنگان (سیری در فتاوا) - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

حج - محمد صادقی تهرانی (لینک اصلی)

حج - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی بیان)

حج - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

منبع: پایگاه قرآنیان