قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

مرجع تقلید اعلم قرآنی

پنجشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۴، ۰۵:۴۴ ب.ظ

علامه محمد صادقی تهرانی (رض)

فقهای اسلامی به سه دستۀ مختلف قابل تقسیم هستند. دستۀ اول که اکثریت قریب به اتفاق فقها را تشکیل می‌دهند فقهشان عملاً تنها برمبنای حدیث است. این دسته معتقدند که ما قرآن را نمی‌فهمیم و اگر چیزی نیز بفهمیم و خلاف قرآن باشد احتمالاً ما غلط فهمیده‌ایم! اعتقادات این دسته از آنجا ناشی می‌شود که اینان از ابتدا جایگاهی برای احادیث جعلی و همچنین اشتباهات غیرعمدی در نشر احادیث قائل نشده‌اند. دستۀ دوم که اینان نیز جدیداً طرفدارانی پیدا کرده‌اند معتقدند که فقط و فقط قرآن ملاک است و حدیث هرگز جایگاهی ندارد! اعتقاد این دسته نیز اصلاً برمبنای خود قرآن هم غلط است زیرا خدای متعال در آیات بسیاری علاوه بر امر به اطاعت از خودش، امر به اطاعت از رسول الله (صلی الله علیه و آله) نیز فرموده است یا در آیاتی چند امر به بیان قرآن (نه فقط ابلاغ) توسط شخص رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرموده است. بنابراین حتی طبق قرآن نیز مشخص است که برای ما فقط قرآن کافی نیست بلکه ما به احادیث نیز نیازمندیم.

اما دستۀ سوم کسانی هستند که عملاً هم از قرآن و هم از حدیث بهره می‌برند. اینان که اقلیت مسلمانان را تشکیل داده‌اند در واقع عاملان حقیقی به ثقلین هستند. این دسته معتقدند که بالاخره آنچه از قرآن بر ما روشن می‌شود را نباید کنار بگذاریم! درست است که همه قرآن را نمی‌فهمیم اما مگر می‌شود همانقدر که بر ما روشن شده است نیز غلط باشد؟! یعنی نعوذبالله خدای متعال بلد نبوده کلام واضحی برای ما بفرستد؟! و اگر بلد بوده اما نخواسته است پس اصلاً چرا همین کلام را برای ما فرستاده است؟! البته این دسته به این مطلب نیز کاملاً مقید هستند که در فهم قرآن هرگز نباید سهل انگاری کرد بلکه باید قرآن را به صورت ترتیبی و موضوعی بررسی کرد و در آن تدبر نمود تا از آن چیزی فهمیده شود.

دستۀ سوم در بین مراجع تقلید معاصر شیعه یک شخصیت برجسته دارند و آن نیز علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است. البته کسانی بودند و هستند که مرجع تقلید نیز شدند و قرآن را نیز حتی بدون پیش فرض غلط بررسی کرده‌اند و فهمیده‌اند اما آنان نیز در نهایت جرأت نکرده‌اند که خلاف شهرت فتوا دهند فلذا قرآن را عملاً وارد فقه نکرده‌اند! اینان به همان تفسیر قرآن با قرآن بسنده کرده‌اند و حتی اگر اعلام مرجعیت نیز نموده‌اند اما محور فقهشان عملاً قرآن نیست. لذا با توجه به مطالب مختصری که به زبان ساده ارائه شد، مرجع تقلید اعلم قرآنی، آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) هستند.

منبع: پایگاه قرآنیان