قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«الَّذينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئِکَ الَّذينَ هَداهُمُ اللَّهُ وَ أُولئِکَ هُمْ أُولُوا الْأَلْبابِ؛ آنان که براى دستیابى به حقیقت، به سخن گوش مى‌سپارند و بهترینِ آن را پیروى مى‌کنند. اینانند که خدا آنان را راه نموده است و اینانند خردمندان.» (زمر، 18)

پیوندها

دانلود آثار آیت‌الله العظمی شاه‌آبادی

جمعه, ۵ تیر ۱۳۹۴، ۰۲:۱۲ ق.ظ

آیت‌الله العظمی محمدعلی شاه‌آبادی (رض)

اگر نگوییم بی‌نظیر، مسلماً آیت‌الله العظمی محمدعلی شاه‌آبادی (رضوان الله تعالی علیه) یکی از شخصیت‌های کم‌نظیر علمی و عملی در طول تاریخ اسلام هستند. در توصیف ایشان همین بس که شاگردشان در فقه، آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) بودند. کسی که فقه را نه تقلید از قدما که فهم قرآن و حدیث و همچنین ارجاع حدیث بر قرآن می‌دانستند و فقه ناب جعفری را از ورطۀ نابودی رهانیدند.

آیت‌الله العظمی شاه‌آبادی (رضوان الله تعالی علیه) تنها مرجعی بودند که خودشان یک تنه در برابر رضاشاه ایستادند و رضاشاه از هیبتشان جرأت نمی‌کرد در محضرشان تعرضی به اسلام و مسلمین بکند و حتی رضاشاه برای دستبوسی به محضرشان وارد می‌شد ولی اجازه نمی‌یافت!

آیت‌الله العظمی شاه‌آبادی (رضوان الله تعالی علیه) تنها کسی بودند که با وجود اعلمیت قطعی در زمان حیاتشان، برای معرفی خودشان و مرجعیتشان هرگز کوششی نکردند بلکه همانند رسول الله (صلی الله علیه و آله) به تعلیم و تربیت شاگردانی پرداختند که درستی آن کارشان امروز مشخص می‌شود. در مورد عظمت این عالم عامل و این مرجع عارف که اعلمیت‌اش مسلّم و مقام عرفانی‌اش کامل بود سخن بسیار است اما در این مطلب قصد توضیح آن را نداریم که اگر داشتیم نیز زبان ما قاصر بود.

در ادامه، لینک دانلود دو اثر گرانبهای این شخصیت عظیم‌الشأن ارائه شده است. البته لازم به ذکر است این دو اثر از بین ده‌ها بلکه صدها اثری است که ایشان داشته است و بقیۀ آثار توسط ساواکی مصادره شده و به ما نرسیده است و شاید بعضی از آثار نیز نزد فرزندان و نوه‌هایشان باشد.

 

 

 

منبع: پایگاه قرآنیان