قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

دانلود آثار آیت‌الله العظمی شاه‌آبادی

جمعه, ۵ تیر ۱۳۹۴، ۰۲:۱۲ ق.ظ

آیت‌الله العظمی محمدعلی شاه‌آبادی (رض)

اگر نگوییم بی‌نظیر، مسلماً آیت‌الله العظمی محمدعلی شاه‌آبادی (رضوان الله تعالی علیه) یکی از شخصیت‌های کم‌نظیر علمی و عملی در طول تاریخ اسلام هستند. در توصیف ایشان همین بس که شاگردشان در فقه، آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) بودند. کسی که فقه را نه تقلید از قدما که فهم قرآن و حدیث و همچنین ارجاع حدیث بر قرآن می‌دانستند و فقه ناب جعفری را از ورطۀ نابودی رهانیدند.

آیت‌الله العظمی شاه‌آبادی (رضوان الله تعالی علیه) تنها مرجعی بودند که خودشان یک تنه در برابر رضاشاه ایستادند و رضاشاه از هیبتشان جرأت نمی‌کرد در محضرشان تعرضی به اسلام و مسلمین بکند و حتی رضاشاه برای دستبوسی به محضرشان وارد می‌شد ولی اجازه نمی‌یافت!

آیت‌الله العظمی شاه‌آبادی (رضوان الله تعالی علیه) تنها کسی بودند که با وجود اعلمیت قطعی در زمان حیاتشان، برای معرفی خودشان و مرجعیتشان هرگز کوششی نکردند بلکه همانند رسول الله (صلی الله علیه و آله) به تعلیم و تربیت شاگردانی پرداختند که درستی آن کارشان امروز مشخص می‌شود. در مورد عظمت این عالم عامل و این مرجع عارف که اعلمیت‌اش مسلّم و مقام عرفانی‌اش کامل بود سخن بسیار است اما در این مطلب قصد توضیح آن را نداریم که اگر داشتیم نیز زبان ما قاصر بود.

در ادامه، لینک دانلود دو اثر گرانبهای این شخصیت عظیم‌الشأن ارائه شده است. البته لازم به ذکر است این دو اثر از بین ده‌ها بلکه صدها اثری است که ایشان داشته است و بقیۀ آثار توسط ساواکی مصادره شده و به ما نرسیده است و شاید بعضی از آثار نیز نزد فرزندان و نوه‌هایشان باشد.

 

 

 

منبع: پایگاه قرآنیان