قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

چرا دشمنان معصومین را لعن می‌کنیم؟

شنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۴، ۰۱:۰۶ ق.ظ

لعن

برخی از برادران اهل سنت می‌خواهند بدانند چرا شیعیان، برخی از خلفای آنان را لعن می‌کنند. در ادامه برای مثال به بررسی دلایل لعن یکی از آن افراد بر اساس قرآن و کتب حدیثی بخاری و مسلم پرداخته شده است.

اولاً در آیۀ 57 سورۀ احزاب آمده است: ﴿إِنَّ الَّذِینَ یُؤْذُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَةِ وَأَعَدَّ لَهُمْ عَذَابًا مُهِینًا؛ بی‌گمان کسانی‌که خدا و پیامبرِ او را آزار می‌رسانند، خدا آنان را در دنیا و آخرت لعنت کرده، و برایشان عذابی اهانت‌بار آماده ساخته است.

ثانیاً در احادیث 3437 و 3483 بخاری آمده است: «رسول الله (ص) قال: فاطمة بضعة منی فمن أغضبها أغضبنی؛ رسول خدا (ص) گفت: فاطمه، پاره‌ای از جسم و جان من است. پس هرکس او را به خشم آورد، مرا خشمگین کرده است.»

همینطور در حدیث 4483 مسلم آمده است: «قال رسول الله (ص): إنما فاطمة بضعة منی یؤذینی ما آذاها؛ رسول خدا (ص) گفت: همانا فاطمه، پاره‌ای از جسم و جان من است. هرکس او را بیازارد، مرا آزرده است.»

ثالثاً در حدیث 2926 بخاری آمده است: «فَغَضِبَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ رسول اللَّهِ صلى الله علیه وسلم فَهَجَرَتْ أَبَا بَکْرٍ فلم تَزَلْ مُهَاجِرَتَهُ حتى تُوُفِّیَتْ؛ فاطمه دختر رسول خدا از ابوبکر ناراحت و از وى روى گردان شد و این ناراحتى ادامه داشت تا از دنیا رفت.»

همینطور در حدیث 1549 بخاری آمده است: «فَوَجَدَتْ فَاطِمَةُ على أبی بَکْرٍ فی ذلک فَهَجَرَتْهُ فلم تُکَلِّمْهُ حتى تُوُفِّیَتْ؛ فاطمه بر ابوبکر غضب کرد و با وى سخن نگفت تا از دنیا رفت.»

نتیجه: جمع بین آن آیۀ شریفه و احادیث بخاری و مسلم مشخص می‌کند که شیعیان در لعن کردن حق دارند زیرا آن فرد حتی طبق کتب مورد قبول خود اهل سنت نیز محکوم به لعن است.

منبع: پایگاه قرآنیان