قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

بشارت دوازده امام در تورات

پنجشنبه, ۸ مرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۰۵ ب.ظ
هاجر و اسماعیل

ما مسلمانان معتقد هستیم که تورات و انجیل دچار تحریف شده‌اند. با این‌همه مسلماً همۀ بخش‌های این دو کتاب تحریف نشده است، مثلاً در تورات و انجیل می‌بینیم که در بخش‌هایی بشارت رسالت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) داده شده است1 که هیچ دلیلی ندارد یهودیان و یا مسیحیان این قسمت را تحریف کرده باشند زیرا به ضرر برخی ادعاهای خودشان است. همچنین مطلب صحیح2 و جالب دیگری که در یکی از بندهای تورات یا عهد عتیق آمده است اشاره به 12 امیر (ولی امر) از نسل حضرت اسماعیل (علیه السلام) دارد.
در بند 20 از فصل 17 پیدایش، خدای متعال خطاب به حضرت ابراهیم (علیه السلام) می‌فرماید:
«اما در مورد اسماعیل نیز تقاضای تو را اجابت نمودم و او را برکت خواهم داد و نسل او را چنان زیاد خواهم کرد که قوم بزرگی از او به وجود آید. دوازده امیر از میان فرزندان او برخواهند خاست.»
نیک مشخص است که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) از نسل حضرت اسماعیل (علیه السلام) است و 12 امیر نیز همان دوازده امام (علیهم السلام) هستند که خاندان حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) هستند و هرگز در هیچ مذهبی جز تشیع دوازده امامی اعتقاد به 12 امیر وجود ندارد. لذا این بند از تورات، خود نشانه‌ای دیگر بر حقانیت دوازده امام (علیهم السلام) است.


1. بشارات تورات و انجیل در مورد رسالت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) به تفصیل در کتاب بشارات عهدین نوشتۀ آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) آمده است.

2. صحت و عدم تحریف بشارت 12 امام (علیهم السلام) در تورات از اینجا مشخص می‌شود که دین مسیحیت سه قرن قبل از بعثت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) در امپراتوری روم رسمیت می‌یابد و از این دوران به بعد عهدین یعنی تورات و انجیل به قدری منتشر می‌شود که دیگر امکان تحریف آن وجود ندارد. لذا هیچ دلیلی وجود نداشته یهودیان یا مسیحیان بخواهند در مورد افرادی که هیچ شناختی از آن ندارند چنین تحریفی بکنند. اتفاقاً به طور طبیعی تا آن زمان اگر می‌خواستند تحریفی کنند باید تحریفی می‌کردند که نسل حضرت اسماعیل (علیه السلام) را در منابع خودشان تضعیف کنند چراکه برای آنان، نسل رقیب محسوب می‌شود.
منبع: پایگاه قرآنیان