قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

دکتر لسانی فشارکی

خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) اواخر سال گذشته متن گفت‌وگویی با استاد دکتر لسانی فشارکی (دامت برکاته) را منتشر کرده است که ایشان در آن گفت‌وگو بیان کردند که کتب علوم قرآنی بر محور معارف قرآن نیستند و به همین دلیل، نیاز به تحول دارند و همچنین تأکید کردند که دلالت قرآن، قطعی است. متن این گفت‌وگو در زیر آمده است، همچنین با کلیک بر اینجا می‌توانید این گفت‌وگو را در خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) نیز ببینید.

دکتر محمدعلی لسانی فشارکی از اساتید برجسته حوزه علوم و معارف قرآن و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران ایکنا؛ نبأ، در توضیح لزوم محوریت معارف قرآن بر علوم قرآنی گفت: معارف قرآن از خود قرآن است اما علوم قرآنی از بیرون آمده و اطراف قرآن قرار گرفته است لذا طبعاً محوریت باید با معارف قرآن باشد یعنی اگر معارف قرآن، محور نباشد علوم قرآنی همچنان که بوده و هست می‌تواند کاملاً در حاشیه و حتی دور از قرآن نیز مطرح شود.

وی در مورد اینکه آیا کتب علوم قرآنی موجود بر محور معارف قرآن است یا نه، تصریح کرد: کتب علوم قرآنی نوعاً بر محور معارف قرآن نیست و بیشتر از خود قرآن، نگاه به بیرون از قرآن دارد و به همین دلیل کتب علوم قرآنی نیاز به تحول دارند و این تحول باید از مرکزیت، مرجعیت و جامعیت قرآن شروع شده و از اینجا باید به سمت علوم قرآنی برود.

این استاد برجسته حوزه علوم و معارف قرآن در پایان در مورد دلالت قرآن بیان کرد: قرآن هم قطعی الصدور و هم قطعی الدلالة است و نکته مهم این است که این دلالت برای کسی که آن را دریافت می‌کند قطعیت دارد و باید دید برای نفر دوم نیز قطعیت دارد یا ندارد، اگر نفر دوم نیز همان دلالت را دریافت کند باز هم قطعیت دارد ولی بحث از آنجا آغاز می‌شود که کسی بخواهد دلالتی که از قرآن گرفته است را به دیگران برساند که چالش‌های بسیاری دارد.

منبع: پایگاه قرآنیان