قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

علامه صادقی تهرانی

خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به عنوان تنها خبرگزاری تخصصی در حوزۀ قرآن، طی سالیان متمادی اقدام به نشر گزارش‌های نسبتاً خوبی از شخصیت، آثار و اندیشه‌های فقیه مصلح قرآنی، علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) کرده است. به همین مناسبت در ذیل لینک برخی از این گزارش‌ها آمده است.

سنت معصومین از دیدگاه آیت‌الله صادقی تهرانی عینیت قرآن را دارد

تفاوت میان قرآنیون و قائلان به تفسیر قرآن به قرآن

آیت‌الله صادقی‌تهرانی و نیم‌ قرن مجاهدت قرآنی/ تمجید علامه طباطبایی از تفسیر الفرقان

آیت الله صادقی تهرانی بیداری قرآنی را در حوزه نجف ایجاد کرد

تفسیر قرآن به قرآن کنار زدن روایت نیست

تفسیر قرآن به قرآن؛ عرصه جدال مخالفان و موافقان

واقعه غدیر خم در قرآن

اثبات حقانیت تشیع تنها با یک آیه از قرآن

ترجمه قرآن با قرآن، ترجمه‌ای ربانی است

ترجمه قرآن با قرآن بهترین روش ترجمه است

بهترین ترجمه قرآن کدام است؟

آیت‌الله العظمی صادقی؛ بزرگ انقلابی قرآنی

ضلع سوم از شاگردان علامه طباطبایی کیست؟/ فقیه قرآنی گمنام

سبک زندگی اسلامی از منظر قرآن و عترت

امام‌خمینی(ره)، کلاه شرعی در باب ربا را حرام می‌دانستند

تمایز علامه و آیت‌الله در تفسیر قرآن‌به‌قرآن

عهدی که خدا از پیامبرانش گرفت

منبع: پایگاه قرآنیان