قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

استخاره با قرآن

سه شنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۵، ۰۱:۱۲ ب.ظ

قرآن

استخاره، آخرین راه شرعی برای رفع سردرگمی در زمان انتخاب است. همچنین روش‌های مختلفی برای استخاره وجود دارد که قطعاً بهترین آن، استخاره با قرآن است زیرا کلام خدا و بهترین راهنمای بشر است. با این‌همه، استخاره گرفتن آن‌هم با قرآن، کار هرکسی نیست، طبعاً کسی که چنین کاری می‌کند علاوه بر رعایت آداب استخاره، باید تاحدودی با تفسیر قرآن آشنا باشد و مهمتر از آن اینکه باید شخصی باتقوا باشد تا قرآن او را هدایت کند و راه را به او نشان دهد.

آداب استخاره با قرآن این است که ابتدا سه مرتبه سورۀ اخلاص (توحید) قرائت شود، سپس سه مرتبه صلوات فرستاده شود، سپس گفته شود: «اللّهم إنی أسئلک بحقّ فاطمة و أبیها و بَعلها و بَنیها و السّر المستودع فیها أن تصلی علی محمّد و آل‌محمد و أن تنوّر بصری و بصیرتی و سرّی سریرتی بحقّهم یا أرحم الراحمین»، سپس سه مرتبه گفته شود: «یا الله کما تُراه» و در آخر، صفحه‌ای از قرآن گشوده شود که بر اساس تفسیر آیۀ ابتدایی آن صفحه، نتیجۀ استخاره مشخص می‌شود البته باید توجه داشت که به جز آیۀ اول سورۀ حمد و آیۀ 30 سورۀ نمل، عبارت شریفۀ «بسم الله الرحمن الرحیم» که در ابتدای سوره‌های قرآن آمده است، آیه محسوب نمی‌شود لذا اگر این مورد ابتدای صفحه بیاید طبعاً باید آیۀ شمارۀ یک مورد بررسی قرار گیرد.

بر اساس آنچه گفته شد کسانی که نه با تفسیر قرآن آشنایی کافی دارند نه تقوا دارند علاوه بر اینکه آنان را به تقوا دعوت می‌کنیم، می‌توانند برای استخاره از افراد باتقوا و آشنا با تفسیر قرآن، کمک بگیرند و افرادی که تقوا دارند اما با تفسیر قرآن آشنایی کافی ندارند می‌توانند با کلیک بر اینجا از بخش استخارۀ آنلاین دفتر آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) استفاده کنند.

منبع: پایگاه قرآنیان