قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«الَّذينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئِکَ الَّذينَ هَداهُمُ اللَّهُ وَ أُولئِکَ هُمْ أُولُوا الْأَلْبابِ؛ آنان که براى دستیابى به حقیقت، به سخن گوش مى‌سپارند و بهترینِ آن را پیروى مى‌کنند. اینانند که خدا آنان را راه نموده است و اینانند خردمندان.» (زمر، 18)

پیوندها

تبیین پیراهن عثمانی که حسن میلانی علم کرد

شنبه, ۲۴ مهر ۱۳۹۵، ۰۷:۱۵ ب.ظ

چندی پیش، حسن میلانی و نوچه‌هایش، مطالب خلافی را به علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) نسبت داده بودند و برای اثبات مدعایشان، برخی مطالب سنجیده و علمی آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) را با حیلۀ تقطیع، پیراهن عثمان کرده و بعد هم کردند آنچه نباید می‌کردند.

با اینکه در همان زمان، علمای بیدار اسلام، در مقابل حرکات تخریبی این گروه ایستادند، با اینکه مرکز مطالعات فقه قرآنی نیز پاسخ اشکالات حسن میلانی را در کتاب شریف «تبیان» داد و با اینکه حسن میلانی از شدت رسوایی، انتقاداتش از آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) را از وبلاگش حذف کرد، اما هنوز شاهد هستیم که برخی نوچه‌های از خدا بی‌خبر حسن میلانی، همچنان مطلبی کوتاه و قدیمی، تحت عنوان کذایی «نمونه‌ای از مبانی انحرافی دکتر محمد صادقی تهرانی» را منتشر می‌کنند!

لذا به منظور اینکه حجت بر جاهلان تمام شده و زبانه‌های آتشی که برخی با آن بازی می‌کنند را نشان‌شان بدهیم، به تبیین آنچه، این از خدا بی‌خبران، پیراهن عثمان کرده‌اند پرداخته‌ایم.

یقۀ پیراهن عثمان: ثقل اکبر از وجود ثقل اصغر کفایت کرده... و قرآن به تنهایی ریسمان نگهدارنده الهی است. (اصول الاستنباط، ۱۶ـ۱۷)

تبیین یقۀ پیراهن عثمان: بله، به خدا سوگند ثقل اکبر از ثقل اصغر کفایت کرده، منتها فقط در کلیات دین مبین اسلام، نه جزئیات آن! مثلاً وقتی در قرآن آمده است که نماز را بپا دارید، دیگر نیازی نداریم که معصوم (علیه السلام) بفرماید نماز را بپا داریم بلکه نیاز داریم معصوم (علیه السلام) بفرماید هر نماز چند رکعت است.

آستین راست پیراهن عثمان: قرآن برای ایمان و احکام اسلامی کافی است... هرگز نیازی به بیان احدی ندارد... حتی پیامبر بزرگوار و سایر معصومان علیهم ‌السلام. (ترجمان فرقان، ج۴، ص۱۴۷)

تبیین آستین راست پیراهن عثمان: اولاً این کفایت قرآن برای مسائل عقیدتی و عملی نیز مربوط به همان کلیات است وگرنه در جزئیات عقیدتی و عملی قطعاً ما مسلمانان نیازمند بیانات معصوم (علیه السلام) هستیم؛ ثانیاً به خدا سوگند، قرآن هرگز نیاز به بیان احدی ندارد و این مطلب، منافاتی با این مطلب ندارد که ما همواره نیازمند بیانات معصوم (علیه السلام) نیز هستیم، زیرا قرآن بر چهار مرتبه است و هر مرتبه‌اش برای طبقه‌ای از افراد است به عبارت دیگر، قرآن برای هر طبقه‌ای به اندازۀ ظرفیت آن طبقه، بیان و روشن است و نیازی به روشنگر دیگری برای آن طبقه ندارد اما مشخص است آن‌که در طبقۀ پایین‌تر است باید از فهم طبقۀ بالاتر از خودش استفاده کند لذا همۀ غیرمعصومان به بیان معصومان (علیهم السلام) که در بالاترین طبقه هستند نیازمندند.

آستین چپ پیراهن عثمان: در همه قرآن یک واژه وجود ندارد که تبیین معنای آن محتاج به غیر قرآن باشد. (ترجمان فرقان، ج۲، ص۴۱۹)

تبیین آستین چپ پیراهن عثمان: این نیز مثل مورد قبل است، قرآن در هر مرتبه‌اش برای اهل آن مرتبه، بیان و روشن است و نیاز به بیانگر و روشنگر ندارد و این مطلب به معنای بی‌نیازی ما از معصومان (علیهم السلام) نیست زیرا معصومین (علیهم السلام) در بالاترین طبقه ایمان قرار دارند و تنها کسانی هستند که همۀ مراتب قرآن برای‌شان روشن است.

دکمه‌های پیراهن عثمان: همانطور که معصومان از رسول و ائمّه علیهم السّلام تالی تلو قرآنند... ما هم تالی تلو قرآنیم. (پایگاه بلاغ، مجله بینات)

تبیین دکمه‌های پیراهن عثمان: این همانندی ما و معصومین (علیهم السلام) در تالی تلو قرآن بودن، به معنای این است که امکان پیروی از قرآن، همانطور که برای معصومین (علیهم السلام) وجود داشته برای ما نیز وجود دارد؛ منظور این نیست که ما و معصومین (علیهم السلام) در پیروی از قرآن، هم‌ردیف هستیم!

روی پیراهن عثمان: جز قرآن، دلیل شرعی و تشریعی وجود ندارد. (پایگاه فرقان)

تبیین روی پیراهن عثمان: این مطلب برای شاگردان و پیروان آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) روشن است، به جز قرآن، دلیل شرعی و تشریعی نداریم زیرا شخص پیامبر (صلی الله علیه و آله) نیز مطابق آیۀ 27 سورۀ کهف، پناهگاه و پایگاهی وحیانی به جز قرآن ندارد، بنابراین در کل می‌توان گفت دلیلی به جز قرآن وجود ندارد، نه اینکه ما غیرمعصومان، به بیانات معصومین (علیهم السلام) نیازی نداشته باشیم.

پشت پیراهن عثمان: قال فلان، قال فلان، این قال قالها را کنار بگذارید و با محک اصلی قرآنی، وارد بحث دینی شوید. (پایگاه بلاغ، مجله بینات)

تبیین پشت پیراهن عثمان: بله، به دلیل اینکه قال فلان قال فلان، تا زمانی که با محک اصلی که قرآن است مورد ارزیابی قرار نگرفته باشند، هیچ حجتی ندارد. به همین دلیل است که معصومین (علیهم السلام) متواتراً فرموده‌اند روایات را به قرآن عرضه کنید و آنچه خلاف قرآن بود کنار بگذارید، زیرا روایات جعلی و اشتباه بسیار هستند که هرگز حجت نیستند.

لبۀ پیراهن عثمان: ما کاری نداریم که... روایاتی هست یا نیست. برای اینکه محور اوّل و آخرِ اعتصام، قرآن است. (پایگاه بلاغ، مجله بینات)

تبیین لبۀ پیراهن عثمان: بله، اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) فرمودنده‌اند «محور»، نه «مدار». اساساً حرف اول و آخر ما این بوده، هست و خواهد بود که محور، فقط و فقط قرآن است و سنت را در حاشیۀ قرآن می‌پذیریم. محوریت، فقط و فقط با قرآن است که ثقل اکبر است و مداریت فقط و فقط با سنت است که ثقل اصغر است.

منبع: پایگاه قرآنیان