قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

دو پرسش از طلاب حوزه‌های علمیه

پنجشنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۷:۴۰ ب.ظ

طلاب

در مورد دلالت قرآن به تفصیل در اینجا بحث کردیم. حال دو پرسش مهم مطرح است که جناب آقای محسن نورانی آن دو پرسش را به منظور تذکری از طلاب حوزه‌های علمیه پرسیده‌اند که متن آن در زیر آمده است.

سلام علیکم

طلبه گرامی، لطفاً با تفکر به این دو سوال، پاسخ دهید:

1. آیا حوزه، نص و ظاهر مستقر قرآن را حجت بالغه الهیه می‌داند؟

2. آیا حوزه، اوامر اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) را دربارۀ عرضۀ حدیث بر قرآن؛ واجب الاطاعة می‌داند؟

این دو پرسش، تذکری برای طلاب در جهت گسترش فرهنگ قرآن‌پژوهی است، «فذکر إن الذکری تنفع المؤمنین».

منبع: پایگاه قرآنیان