قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها

جواب حسن میلانی توسط شیخ وحید خراسانی!

جمعه, ۸ خرداد ۱۳۹۴، ۰۳:۵۱ ب.ظ

حسن میلانی و نوچه‌هایش در سومین همایش بیداری قرآنی علاوه بر تهمت‌هایی که همواره به آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) می‌زدند، دو برگه استفتاء از برخی مراجع تقلید پخش کردند که در سؤال آن استفتائات، مطالب تقطیع شده و ناقصی از آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) را قرار داده بودند تا به اهداف شوم خود برسند. به همین دلیل، در ادامه فیلمی از شیخ وحید خراسانی در جواب حسن میلانی به همراه پاره‌ای از توضیحات می‌آید.

 

دریافت
مدت زمان: 1 دقیقه 5 ثانیه
 
پانویس 1: اگر حسن میلانی و نوچه‌هایش اعتراف کنند که منظور شیخ وحید خراسانی این است که سخنان معصومین (علیهم السلام) نیز به دلیل قرآنی بودن، هدایت‌گر است باید از آنان پرسید؛ پس چرا وقتی آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) نیز دقیقاً از کفایت ثقل اکبر همین منظور را دارند شما وقاحت را به اوج رسانده و ایشان را گمراه می‌خوانید؟! البته این گفتار شما باعث خرسندی ماست زیرا بر ما مشخص شده که شما خودتان گمراه هستید و گمراه دانستن آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) توسط شما، خود نشانه‌ای دیگر از حقانیت ایشان است.

پانویس 2: تکرار مکررات است اما اینجا نیز برای برخی بی‌سوادان گفته می‌شود که منظور آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) از عدم نیاز قرآن به بیان شدن توسط معصومین (علیهم السلام) این است که قرآن چون تبیاناً لکل شی للمسلمین است لذا معنایش نیز برای هرکسی در حد خودش روشن و واضح است و نیازی به توضیح آنچه از قرآن می‌فهمیم نیست، نه اینکه ما غیرمعصومین نیازی به تشریح قرآن توسط معصومین (علیهم السلام) نداشته باشیم! در این مورد در مطلب دلالت قرآن بحث شده است اما شما که هنوز نه مراتب قرآن را می‌شناسید و نه حتی تفاوت اصطلاحات تبیین و توضیح و تشریح را می‌دانید چطور به خود جرأت می‌دهید مرجع تقلید اعلم شیعه را گمراه بخوانید؟! آیا شرم ندارید؟!

پانویس 3: همانطور که در اینجا گفته شد؛ روش فقهی آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) و حتی بیان روش فقهی ایشان در تمام طول عمرشان تغییری نداشته است بلکه برداشت آقایان در زمان‌های مختلف، متفاوت بوده است. تنها تفاوت آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) نیز با دیگر مراجع تقلید همواره در این بوده است که آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی فقط احادیث خلاف قرآن و غیرمقبول امامیه را نمی‌پذیرفتند نه اینکه کلاً احادیث را نپذیرند! و این دقیقاً سفارش معصومین (علیهم السلام) به شیعیان حقیقیشان بوده که احادیث را به قرآن عرضه کنند.

منبع: پایگاه قرآنیان